PPL(A), CPL(A), ATP(A) LICENCEIR(A) SEP, IR(A) MEP(A), FI(A)COMPLEX PILOT TRAININGCOMPLEX PILOT TRAININGPPL(A), CPL(A), ATP(A) LICENCECOMPLEX PILOT TRAININGTECNAM P2010ZERO TO ATPLZERO TO ATPLIR(A) SEP, IR(A) MEP(A), FI(A)

Článek

NEW TRENDS IN CIVIL AVIATION - ŽILINA 2013

26.06.2013 00:00

Jako každým rokem, tak i letos ve dnech 21. - 22. června se na konferenci na Žilinské Univerzitě v Žilině setkali odborníci z oblasti letecké dopravy, vzdušného prostoru a leteckého průmyslu, aby představili své novinky. Téma pro letošní rok 2013 bylo "NEW TRENDS IN CIVIL AVIATION". Zajímavostí letošní konference také bylo zapojení soukromého sektoru do vývoje a výzkumu. V dnešní době, kdy nejen u nás, ale i v celé Evropě je pozornost zaměřena na ekonomiku a škrty v rozpočtech například ve výzkumu, zdravotnictví a vzdělávání, přišlo rozhodnutí Evropského parlamentu snížit rozpočet na příští rámcový program také v oblasti dopravy.

 

 

Této konference se zúčastnili přední výrobci letecké techniky, kde mezi nimi nechyběl ani TECNAM jeden z největších světových výrobců malých letadel. Ten je znám především tím, že používá ve svých letadlech ekologicky šetrné motory Rotax s nízkými provozními náklady. Zde představil také novinku, letoun Astore, který ve spojení s nejmodernějšími technologiemi splňuje nejpřísnější ekologické normy pro budoucnost. Společně s firmou TECNAM reprezentovanou ředitelem panem Waltrem da Costa se na konferenci účastnila i firma F AIR, která je autorizovaným distributorem TECNAM pro ČR, SR a PL. Součástí této konference byl i letecký den pro veřejnost, který byl naplánován na sobotu 22.6.  Mezi letouny, jako například DA42 AeroLab 2 nebo TU154 Ministerstva vnitra Slovenské republiky, vystoupily i letouny TECNAM P2006 T imatrikulace OK-MEP, který předvedl let na jeden motor a přistání s vypnutými motory a TECNAM P92 JS imatrikulace OK-HDG letecké školy F AIR.

Autor článku: Jan Drhlík
Foto: Ing. Martin Kubovčiak