IR(A) SEP, IR(A) MEP(A), FI(A)ZERO TO ATPLIR(A) SEP, IR(A) MEP(A), FI(A)COMPLEX PILOT TRAININGTECNAM P2010PPL(A), CPL(A), ATP(A) LICENCEPPL(A), CPL(A), ATP(A) LICENCEZERO TO ATPLCOMPLEX PILOT TRAININGCOMPLEX PILOT TRAINING

Článek

Změna výše a účtování poplatků na letišti Vodochody

11.07.2012 22:24

Vážení klienti,

rádi bychom vás informovali o významné změně stanovení výše přistávacích poplatků na letišti Vodochody (LKVO) platné od června 2012. Změna se týká poplatků, které nám letiště Vodochody fakturuje (netýká se hotovostní platby na místě), a které následně přeúčtováváme klientům F AIR. Poplatky jsou nově stanoveny jako tzv. denní balíčky. Tento balíček se vztahuje k 1 letounu (1 rejstříková značka) na 1 den (období mezi 0600-2200 LT). Viz ceník na stránkách letiště Vodochody.

Ceny balíčků:

 • Letoun do 1 000 kg MTOW včetně (Maximální vzletová váha) – 100 Kč bez DPH
 • Letoun 1 001 – 2 000 kg MTOW včetně (Maximální vzletová váha) – 600 Kč bez DPH
 • Letoun 2 001 – 3 000 kg MTOW včetně (Maximální vzletová váha) – 900 Kč bez DPH
 • Nezáleží na počtu přistání, letmých přistání, nebo přiblížení podle přístrojů – cena je konečná a balíček platí jeden den (období mezi 0600-2200 LT) pro jedno konkrétní letadlo.

Způsob přeúčtování denních balíčků klientům:

 • Pokud bude klient jediný, kdo v daný den letěl na daném letadle přes LKVO (prováděl zde přistání, letmé přistání a nebo přiblížení podle přístrojů), bude mu přeúčtován celý denní balíček
 • Pokud poletí do LKVO v daný den ten samý letoun vícekrát s několika posádkami (více klientů), bude balíček rozpočítán rovnoměrně mezi posádky (klienty), které v daný den daným letadlem na LKVO byly (prováděly zde přistání, letmá přistání a nebo přiblížení podle přístrojů)

Poznámka:

Pokud poletíte pouze přes LKVO bez plného přistání (letmé přistání nebo přístrojové přiblížení) a budete tedy zapisovat let v jednom řádku (let z LKBE do LKBE), zapište do palubního deníku do poznámky zápis „VIA LKVO“. Tato poznámka bude sloužit k rozúčtování denních balíčků mezi klienty, kteří daný den na daném letadle přes LKVO letěli (poznámka bude namátkově porovnávána s údaji záznamových zařízení umístěných v letadlech).

Příklady:

 • Jeden letoun během jednoho dne, 1 posádka: V pondělí do LKVO letí ráno OK – HDG (MTOW 600 kg). Udělá v LKVO 1 letmý vzlet a přistání a poté pokračuje v letu na jiné letiště. Poplatek činí 100 Kč.
 • Jeden letoun během jednoho dne, 2 posádky: V úterý do LKVO letí ráno OK – DME (MTOW 550 kg) s posádkou A, která zde vykoná 3 přistání a poté pokračuje v letu na jiné letiště. Odpoledne posádka B letí na LKVO s letounem OK – DME a vykoná 15 přistání a letmých vzletů. Celková cena 100 Kč (stále se platí jeden denní balíček) se poté rozúčtuje rovnoměrně na obě posádky. Posádka A tedy zaplatí 50 Kč a posádka B zaplatí rovněž 50 Kč.
 • Jeden letoun během jednoho dne, 3 posádky: Ve středu letí do LKVO OK – MEP (MTOW 1180 kg) cvičit přiblížení podle přístrojů. Ten den se vystřídají 3 posádky A, B, C. Přestože nalétají odlišné počty přiblížení, celková cena denního balíčku (600 Kč) se rovnoměrně rozdělí takto: posádka A – 200 Kč, posádka B – 200 Kč a posádka C – 200 Kč.
 • Jeden letoun během 2 dnů, 1 posádka: Ve čtvrtek přiletí do LKVO OK – AKA (MTOW 1106 kg) a zůstane na letišti přes noc. Druhý den odletí. Posádka tedy zaplatí 2 denní balíčky po 600 Kč, tj. celkem 1 200 Kč.

Doporučujeme:

 • Vzhledem k možnosti provádět neomezený počet pohybů po dobu 1 dne se doporučuje letět do LKVO a provést tam vyšší počet přistání, nebo využít možnosti domluvit se s jinými klienty v zájmu rozložení celkové částky – informace o dalších letech na LKVO vám podá dispečer.
 • Během rezervování letadla pomocí elektronického rezervačního systému doporučujeme do poznámky uvést „LKVO“. Díky tomu bude moci dispečer podat správné informace ostatním klientům, kteří následně budou moci letět stejným letadlem ve stejný den, a díky tomu snížit výši přistávacího poplatku.
 • Vzhledem k výši poplatků při intenzivnějším provozu je letiště Vodochody (LKVO) nyní cenově výhodnější než letiště Příbram (LKPM).

Poznámka:

V případě, kdy by cena jednoho přistání vycházela výhodněji (například při jediném letu daného letadla se stáním přes noc, kdy byste fakturací platili 2 denní balíčky), může být výhodnější, zaplatíte-li za jednotlivé přistání na místě v hotovosti (cenu Vám sdělí pracovníci letiště přímo ve Vodochodech).