COMPLEX PILOT TRAININGPPL(A), CPL(A), ATP(A) LICENCETECNAM P2010ZERO TO ATPLCOMPLEX PILOT TRAININGCOMPLEX PILOT TRAININGZERO TO ATPLPPL(A), CPL(A), ATP(A) LICENCEIR(A) SEP, IR(A) MEP(A), FI(A)IR(A) SEP, IR(A) MEP(A), FI(A)

P92 Echo Super Tow

Tecnam P92 Echo Super Tow

 

POPIS

Letoun je dvoumístný celokovový hornoplošník klasické koncepce s podvozkem příďového typu.

 

Trup:

Přední část trupu je příhradové konstrukce z části potažena plechem, zbytek laminátovou karoserií. Zadní poloskořepinová konstrukce je z hliníkové slitiny. Motorový prostor je od kabiny oddělen protipožární stěnou. V trupu je pilotní prostor se dvěmi samostatnými podélně nastavitelnými sedadly vedle sebe, zdvojeným řízením a dveřmi na obou stranách kabiny otevíraných vpřed. Za sedadly se nachází zavazadlový prostor.

 

Křídlo:

Vzpěrové s torzní skříní, ta sestává z hlavního a pomocného nosníku propojených žebry a tuhého potahu, náběžná hrana je připevněna k hlavnímu nosníku. Štěrbinové klapky jsou stejně jako křidélkav zavěšeny na pomocný nosník. Vše je vyrobeno z hliníkové slitiny. Křidélka jsou potažena syntetickou tkaninou, klapky plechem. Palivová nádrž je součástí náběžné hrany. K trupu je každá polovina křídla připevněna dvěma čepy a jednou vzpěrou.

 

Podvozek:

Je příďového uspořádání s hlavními koly odpruženými dvěmi nezávislými ocelovými nebo laminátovými pružinami a příďovým kolem odpruženým gumovými silentbloky. Na hlavní podvozek jsou použita kola 5.00 – 5. Obě kola hlavního podvozku jsou bržděná (s možností použití parkovací brzdy). Příďový podvozek je vybaven kolem 4.00 – 6.

 

Řízení:

Řídící plochy jsou ovládány použitím řídící páky pro křidélka, výškovkou a pedálů pro směrovku. Podélné řízení vede systémem táhel a je vybaveno vyvažovací, zároveň přitěžovací ploškou. Tato ploška je ovládána elektricky, spínačem umístěným mezi sedadly posádky , na přístrojové desce nebo hlavici řídící páky. Její polohu ukazuje indikátor na palubní desce.
Ovládání křidélek je smíšeného typu, táhly a lany. Lanový ovládací okruh je uzavřen v kabině a je spojen s párem ovládacích táhel umístěných v křídle. Vyvážených křidélek je provedeno ploškou umístěnou na levém křidélku ovladatelnou na zemi.
Ovládání směrovky je řešeno lany, její vyvážení je provedeno ploškou umístěnou na směrovce nastavitelnou na zemi.
Brzdy hlavního podvozku jsou ovládány centrálně, pákou umístěnou mezi sedadly posádky.

 

Pohonná jednotka:

Bombardier - Rotax 912 UL ( 80HP ), ULS ( 100HP ).
Vrtule ve standardním vybavení od výrobce F.lli Tonini Giancarlo & Felice, typ GT - ECHO 2/166/145 nebo GT – ECHO 2/173/155, dvoulisté pravotočivé, dřevěné, pevné. Možnost použití stavitelné vrtule.

 

 

Palivový systém:

Systém se skládá ze dvou nádrží, které tvoří část náběžné hrany každého křídla. Sledování hladiny paliva v nádrži je možné pomocí elektrických palivoměrů umístěných na přístrojové desce verze. Každá nádrž má kapacitu 35 litrů nebo 45 litrů paliva ( dle zadání ). Každá nádrž je vybavena uzavíracím kohoutem ovládaným v kabině. Systém je vybaven odkalovacím kalíškem umístěným na protipožární stěně a hlavním filtrem před podávacím čerpadlem. Palivový systém zahrnuje mechanické čerpadlo poháněné motorem a záložní čerpadlo poháněné elektricky ( zabezpečuje dodávku paliva v případě selhání hlavního čerpadla.

 

Pitot-statický systém:

Skládá se ze dvou snímačů statického tlaku vzduchu umístěných na bocích kabiny před dveřmi a snímače celkového tlaku umístěného na levé vzpěře. Vedení tlaků je zajištěno PE trubicemi.

 

Elektrický systém:

Stejnosměrný 12 V okruh se ovládá hlavním vypínačem umístěným na palubní desce. Elektřina je dodávána buď generátorem nebo akumulátorem. Kontrolní světlo dobíjení akumulátoru je umístěno na pravé straně přístrojového panelu.

 

Limit součinitele zatížení ( JAR – VLA § A7, A9 ) :
n 1 = + 6
N flap = - 3

 

STANDARDNÍ VYBAVENÍ

PŘÍSTROJE
RYCHLOMĚR
VÝŠKOMĚR
VARIOMETR
MAGNETICKÝ KOMPAS
PŘÍČNÝ RELATIVNÍ SKLONOMĚR
OOTÁČKOMĚR
TLAKOMĚR PALIVA A OLEJE
TEPLOMĚR OLEJE A CHLADÍCÍ KAPALINY HLAV VÁLCŮ
DVA PALIVOMĚRY
RADIONAVIGAČNÍ VYBAVENÍ
DLE OBJEDNÁVKY

OSTATNÍ VÝSTROJ
LETADLO MŮŽE BÝT VYBAVENO ZÁCHRANNÝM BALISTICKÝM PADÁKOVÝM SYSTÉMEM

MOŽNOST INSTALACE POLOHOVÝCH, PŘISTÁVACÍCH A PROTISRÁŽKOVÝCH SVĚTEL

 

TECHNICKÉ PARAMETRY

Základní rozměry :

Rozpětí 8,6 m

Délka 6,4 m

Výška 2,5 m

Šířka kabiny 1,2 m

 

Křídlo :

Použitý profil Gottingen 398 modifikovaný

Rozpětí 8,6 m

Hloubka profilu 1,4 m

Plocha 12 m

Štíhlost 6,3

Rozpětí křidélka 1,62 m

Plocha křidélka 0,62 m

Rozpětí klapky 1,97 m

Plocha klapky 0,77 m

Výchylky křidélka 20° ± 2° nahoru

15° ± 2° dolů

Výchylka klapky 0° - 35°, ± 1°

 

VOP –plovoucí vodorovná ocasní plocha :

Rozpětí 2,9 m

Plocha 2,0 m²

Výchylky 18° ± 1° nahoru

3° ± 1° dolů

 

SOP – svislá ocasní plocha :

Rozpětí v místě kormidla 1,33 m

Plocha 1,15 m²

Plocha kormidla 0,37 m²

Výchylky kormidla 25° ± 1° nahoru

25° ± 1° dolů

 

Max. rychlost

235 km/h

Cestovní 75% 5250 rpm

75% 5200 rpm 215 km/h

Vne

270 km/h

Stoupání

5,9 m/sec

Pádová rychlost ( klapky )

63 Km/h

Ceiling

4500 m

Max. dolet

800 Km

Dráha pro vzlet

140 m

Dráha pro přistání

100 m

P-92 ECHO SUPER se shoduje s JAR-VLA předpisy pro letovou způsobilost

 

DODACÍ LHŮTA

4 – 6 měsíců od podpisu Kupní smlouvy.

 

FOTOGALERIE